Commanding Officers

There follows a listing of Commanding Officers of the Royal Hospital Haslar.
The listing has been taken from available information within Royal Hospital Haslar using the name and title boards.
The information has been directly transcribed from the title boards and apologies are made should names be missing, or errors have occur. The fault if any lies with the person who had the paintbrush at the time and who’s brushes will have long been idle!
Date Year Name
Physicians and Council
10 October
1753 George Cuthbert MD
Physician James Lind MD Physician John Lind MD Sir John Richardson CB MD FRS Captain W E Parry Kt FRS
W R E Smart CB MD W T Domville CB MD J W Reed MD Dep IG Amuty Irwin CB MD
Kames N Dick John Breakey MD Doyle M Shaw CB E T Mortimer
Duncan Hilston MD A Turnbull MD H MacDonald CB H D Stanistreet
R W Coppinger MD H M Ellis C G Godding J Porter CB MD
T D Gimlette CB H Todd CB KHS J J Dennis CB MD C Welch CB
A G Wildey CB W Bett CB MVO A Maclean CB MB KHS D W Hewitt CB CMG MB FRCS
H C Whiteside CB W W Keir CMG KHS C L Buckeridge CB OBE KHS T Creaser MD BCh DTM&H KHP
W Bradbury CBE DSO MB BCh H R B Hull CB KHS J A O'Flynn CB KHP J A Maxwell CB CVO CBE KHS
F G Hunt CB CBE QHP J Hamilton CB CBE QHS E T Rudd CB CBE QHS G Phillips CB QHS
D D Steele-Perkins CB CVO QHS J M Holford CB OBE FRCP E B Bradbury CB QHP N S Hepburn CB CBE QHP
C L T McClintock CB OBE QHS A P M Nichol CBE MVO FFARCS F A F Mackenzie QHP FRCR P W Head OBE QHS FRCS
J W Richardson OBE QHS FRCS J B Drinkwater QHS FRCS R Radford QHS FFARCS D A Lammiman LVO FFARCS QHS
F St C Golden OBE PhD MB BCh I L Jenkins QHS FRCS Brigadier G E Ratcliffe QHP FRCP Air Commodore T W Negus OBE FDSRCS
Surgeon Captain L J Jarvis MBBS FRCR Surgeon Captain James Campbell. Last Commanding Officer Royal Hospital Haslar and Fort Blockhouse
ACRONYMs explained
BCh
Bachelor of Surgery [Lat. Baccalaureus Chirurgiae]
CB Bachelor of Surgery
CBE
Commander of the Order of the British Empire
CMG Companion, Order of St. Michael & St. George
CVO
Commander of the Royal Victorian Order
Dep IG Department Inspector General
DTM&H Diploma Tropical Medicine and Hygiene
FDSRCS Fellow in Dental Surgery of the Royal College of Surgeons
FFARCS Fellow of the Faculty of Anaesthetists of the Royal College of Surgeons
FRCR
Fellow of the Royal College of Radiologists
FRCP
Fellow of the Royal College of Physicians
FRCS
Fellow of the Royal College of Surgeons
FRS
Fellow of the Royal Society
KCH
King's College Hospital (UK)
KHP
King's Honorary Physician
KHS
King's Honorary Surgeon
Kt Knowledge Translation
LVO
Lieutenant of the Royal Victorian Order
MB
Bachelor of Medicine [Lat. Medicinae Baccalaureus]
MBBS
Medicinae Baccalaureus/Bachelor of Surgery [British doctoral degree]
MD
Medicinae Doctor (Doctor of Medicine)
MVO Member of the Royal Victorian Order
OBE
Office/Officer of the Order of the British Empire
PhD
Doctor of Pharmacy [Lat. Pharmaciae Doctor]; Doctor of Philosophy [Lat. Philosophiae Doctor]
QHP
Queen's Honorary Physician
QHS
Queen's Honorary Surgeon
1 June 1758 James Lind MD
24 June 1783 John Lind MD
Governors
26 August 1795 Captain William Yeo  
(Buried at RH Haslar)
1 July 1808 Captain Charles Craven
24 February 1820 Rear Admiral H Garrett
5 April
1838 Captain Sir E Chetham Kt KCH
1840 Sir John Richardson CB  MD  FRS
2 December 1841 Captain Carter
2 December 1846 Captain Sir W E Parry Kt FRS
26 July 1852 Captain W J Hope-Johnstone
6 May 1853 Captain G W C Courtney
14 December 1854 Captain H Smith C B
10 July 1855 Captain Sydney C Dacres
5 June
1858 Captain Hon G F Hastings CB
27 April 1863 Captain H E Edgell CB 
20 June 1864 Captain C F A Shadwell CB
25 January 1869 Captain G Wodehouse
Inspector – General of Hospitals and Fleets
12 April 1869 J Salmon MD
18 April
1873 W R E Smart CB MD
13 November 1877 W T Domiville CB MD
25 November
1879 J W Reid MD Dep IG
1 April
1880 D L Morgan  CB MD
8 June 1883 Ahmutyn Irwin  CB MD
2 June
1884 James N Dick  (Medical Director General)
7 June 1887 John Breakey MD
25 April
1889 Doyle M Shaw CB
25 April
1892 E T Mortimer
2 January 1894 Duncan Hilston MD
2 January
1897 A Turnbull MD
9 March 1898
H MacDonald  CB
12 July
1899 H D Stanistreet
18 March
1901 R W Coppinger MD
15 March 1904 H M Ellis
1 July 1904 C G Godding
1 July
1907 J Porter  CB MD  (Medical Director General)
1 May 1908 T D Gimlette  CB
Surgeons – General
1  May
1911 H Todd CB KHS
5 June
1913 J J Dennis CB MD
Surgeon Rear Admirals
26 June 1916 C Welch CB
4 October 1918 A G Wildey CB
5 May 1920 W Bett  CB  MVO
26 April
1923 A Maclean  CB  MB  KHS
26 April
1926 D W Hewitt CB CMG MB FRCS
9 May
1929 H C Whiteside  CB
7 May
1932 W W Keir  CMG  KHS
1 May
1935 C L Buckeridge  CB  OBE  KHS
25 November 1937 T Creaser  MD  BCh  DTM&H  KHP
25 November
1940 W Bradbury CBE  DSO  MB  BCh
27 January 1945
H R B Hull  CB  KHS
27 October 1946 J A O’Flynn  CB  KHP
21 March 1948 J A Maxwell  CB  CVO  CBE  KHS
15 June
1949
F G Hunt  CB  CBE  QHP
30 October 1952 J Hamilton  CB  CBE  QHS
30 June
1955 E T     Rudd  CB  CBE  QHS
30 June
1958 G Phillips  CB  QHS
30 June
1961 D D Steele-Perkins  CB  CVO  QHS  (Medical Director General)
8 June
1963 J M Holford  CB  OBE  FRCP
1 April
1966 E B Bradbury  CB  QHP
7 July
1969 N S Hepburn  CB  CBE  QHP
30 June 1972 C L T McClintock  CB  OBE  QHS
Surgeon Captains
30 June
1975 A P M Nicol  CBE  MVO  FFARCS
4   May 1976 F A F Mackenzie  QHP  FRCR

9 May
1978 P W Head  OBE  QHS  FRCS
8 January 1982 J W Richardson  OBE  QHS  FRCS
26 April 
1983 J B Drinkwater  QHS  FRCS
3 April
1984
R Radford  QHS  FFARCS
11 November 1986 D A Lammiman  LVO  FFARCS  QHS
13 December
1988 F St C Golden  OBE  PhD  MB  BCh
4 September 1990 I L    Jenkins  QHS  FRCS
Surgeon Commodore
1   December
1994 I L    Jenkins  QHS  FRCS  (Surgeon General)
Commander Royal Hospital Haslar
Following Royal Hospital Haslar becoming a Tri-Service Hospital 1 April 1996.
2   April 1996 Brigadier G E Ratcliffe  QHP  FRCP
15 March 2000 Air Commodore T W Negus  OBE  FDSRCS
Royal Hospital Haslar and MDHU(P)
Following Royal Hospital Haslar entering into partnership with Portsmouth Hospitals Trust.
30 March 2001 Surgeon Captain L J Jarvis  MBBS  FRCR
December 2003 March
2007
Surgeon Captain James Campbell.
Last Commanding Officer Royal Hospital Haslar and Fort Blockhouse
Copyright on all photo's remain the property of MoD, Haslar Heritage Group, Eric Birbeck and Nicola Smith and are not to be reproduced without prior permission.
Site Design by Nicola Smith in conjunction with Ann Ryder
Background image reproduced by kind permission of John Pounds